X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
هرمز نو
 
 
 
نوروز و میناب
]

بی گمان ملی ترین روز ما ایرانیان اولین روز سال شمسی یعنی عید باستانی نوروز است با گذشت قرن های متمادی هنوز این باور عمیق فرهنگی سبغه خود را حفظ کرده است و هر ایرانی در هر کجای این کره خاکی که باشد به احترام نوروز از جای بر می خیزد و خانه دل خود را برای جلوس شور انگیز نوروز آب و جارو می کند. گرچه آیین باستانی نوروز در هرکجای ایران عزیز با تغیرات جزیی و اندک بر پا می شود اما بدون شک در برخی از این نواحی میهن عزیزمان این آیین از اصالت بیشتری برخوردار است . دو سال پیش وقتی در همچنین ایامی برای پست مناسب این روزهای وبلاگم (ورستا) مطلب جمع آوری می کردم از زبان قدیمی های میناب شنیدم که در ایام نوروز: در شب سال تحویل بر سردر خانه هایشان پیاز، باقله ویک خوشه گندم تازه را می آویختند وبر این عقیده بودند که مادر نوروز به هر خانه ای سر خواهد زد این ها هدیه وتحفه اوست . در روز عید نیز به بسیاری از لوازم منزل خود وپیشانی احشام وحتی درختان خاک سرخ ( گلک ) میزدند روز عید را نیز در دامان طبیعت سپری می کردند.

شباهت نزدیک این اعمال را با برگزاری شکل باستانی و تاریخی نوروز مرا سخت به فکر فرو برد اما نتوانستم جواب دقیقی برای پرسش های  خود پیدا کنم .

از ابتدای اسفند امسال دوباره فکر نوروز و میناب و ارتباط آن دو به سراغم آمده بود تا اینکه خبر کشف قلعه تاریخی دوره اشکانیان را در روستای نخل ابراهیمی میناب  در جراید خواندم و توجه شما را هم به خواندن این خبر که عینا از وبلاگ لاتیدان نوشته دوست عزیزم محمد ذاکری است جلب می کنم فکر می کنم پاسخ خیلی از سوالات من باشد

عباس نوروزی ،معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی هرمزگان در گفتگو با میراث آریا با اشاره به گذشت 20روز از نخستین فصل کاوش های باستان شناسی در محوطه تاریخی نخل ابراهیم افزود : تا کنون 70درصد فصل نخست کاوش های باستان شناسی در نخل ابراهیم انجام شده است . وی افزود:طی کاوش های انجام شده دژ تاریخی متعلق به دوره اشکانی شناسایی و کشف شد که بزرگترین قلعه کشور در دوره اشکانی باشد.
به گفته نوروزی، طی عملیات بررسی و شناسایی آثار تاریخی شهرستان میناب که در سال 84 انجام شده بود،این قلعه شناسایی شد ،اما مشخص نبود که متعلق به چه دوره ای بوده و تا چه حد دارای ارزش و اهمیت است . معاون میراث فرهنگی همچنین از کشف گورستان متعلق به دوره اشکانی خبر داد و خاطرنشان کرد :حفاری های انجام شده در این گورستان حاکی از آن است که شیوه تدفین در این گورستان به صورت گوره خمره ای بوده است . وی تاکید کرد :با آثار به دست آمده در محوطه تاریخی نخل ابراهیم می توان ادعا کرد،این منطقه در دوره اشکانی بزرگترین بندر گاه کشور نیز محسوب می‌شده است .این مقام مسئول در استان هرمزگان یادآور شد :پیش بینی می‌شود کاوش های باستان شناسی در محوطه تاریخی نخل ابراهیم تا 15 اسفند ماه به طول انجامد. به گفته وی ،برای انجام این فصل از کاوش های باستان شناسی ،230 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی اختصاص یافته است. گفتنی است ،کاوش های باستان شناسی در محوطه تاریخی نخل ابراهیم به عنوان نخستین کاوش باستان شناسی پس از انقلاب در هرمزگان محسوب می شود

وکته که رو شاخه

گل ناز بهاره

شو و تو سینه

پر ماه و ستاره                                      گل مهتاب تو شو

                                                           هر چه بیدار بو خو

                                                           وله بیدارریم ما

                                                          عاشک کازی و دو

رمازا تو پلو چن

کازی کرکو موچن

تو شو ناز مهتاب

کازی گرم چوکن...                              


»

تاریخ : چهارشنبه 29 اسفند‌ماه سال 1386
2
 
 

انجمن ادبی