X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
هرمز نو
 
 
 
]

هنرمند و سایه تنهایی

دنیای هنر و هنرمند دنیای رویایی و دست نیافتنی نیست خلوتی است در دل اجتماع برخاسته از دردها،آلام،آرزوهای و شادی های مردم عادی . آنچه زندگی روزمره یک هنرمند را متمایز می کند گاهی چینی نازک تنهایی اوست که وقتی به سراغش می آید شاید تا سالها او را در سیطره خود بگیرد در این زمان تنها نیرویی که می تواند بر این انزوای دهشتناک پایان دهد نفس مهربان و روحانی انسانهایی است که تمامی وجود نازنین خود را وقف هنر و هنرمند می کنند تنهایی او را همدم می شونند و زخمهای او را مرحم.هنری اگر از این هنرمندان به یادگار می ماند تاثیر شگرف این انفاس روحانی را نیز همیشه به همراه دارد.

دردانه و وارسته انسان خطه جنوب و هرمزگان که عمر خویش را بر سر این مهم نهاده است بی گمان «حسام الدین نقوی » است محقق ، اندشمند و روح جستجوگری که لحظه از تلاش بی وقفه خویش فروگذار نیست
زمزمه با هوا

حسام الدین نقوی متولد سال ۱۳۳۲ در بندرعباس است در سال ۱۳۵۵ در رشته جامعه شناسی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده است و بین سالهای ۵۸ تا ۶۱ در ساخت بیش از ده فیلم در مورد هرمزگان برای گروه فرهنگ و ادب شبکه دو با حسن بنی هاشمی همکاری نزدیکی داشته است نقوی با کمک مسعود پاکدامن کار اجرا و ضبط ترانه های ابراهیم منصفی را بر عهده داشته و در سال ۱۳۷۷ با مشارکت حسن کرمی اولین مجموعه شعر منصفی با عنوان رنج ترانه ها و در ادامه مجموعه گفته های ناگفته را به چاپ رساند .

نقوی تا کنون یک مجموعه شعر و داستان از حسن کرمی را گردآوری و به چاپ رسانده است و دو مجموعه دیگر از کرمی را در نوبت گرفتن مجوز برای چاپ دارد.

او در سال ۱۳۸۴ مجموعه ترانه های رامی را به شکلی بسیار زیبا و شایسته توسط نشر ماه ریز به چاپ رساند و دو مجموعه دیگر از او را در نوبت چاپ دارد حسام در کنار تمام فعالیت های ماندگار خود ، دانشجوی مقطع فوق لیسانس در رشته ادبیات فارسی نیز می باشد همچنان در عرصه ادبیات با تلاشی خستگی ناپذیر می درخشد


یکم تیرماه و سوگ سرودی برای شعر هرمزگان

اول تیرماه بهانه خوبی است تا از او بگوییم درست در اولین روز تابستان یار دیرینش را از دست دادتنها ماند و برای ادامه فریادی که دوست دیرینش آغاز کرده بود اندیشه کرد.

اول تیرماه سالروز مرگ ابراهیم منصفی ، شاعر ، ترانه سرا و خواننده هرمزگانی است . منصفی که تخلص رامی را برای خود برگزید بدون شک از پیشگامان ادبیات مدرن در جنوب ایران و منطقه هرمزگان است .

این روزها آدمهای بسیاری دغدغه نوشتن در مورد منصفی را دارند اما بی گمان هیچکدام آنها حسام الدین نقوی نخواهند بود او که یار دیرین «رامی » است گنجینه ای ارزشمند در مورد این مرد بزرگ را با خود دارد.

نقوی با تلاش بی وقفه خود و همت دوستان دیگر منصفی بویژه مرحوم حسن کرمی ، تا کنون سه دفتر از آثار «رامی» را به چاپ رسانده و مجموعه بزرگ و ارزشمند شناختنامه «ابراهیم منصفی» با عنوان «زخم هزار ترانه » و دو دفتر شعر دیگر با عنوان (رویای تشنگی - زمزمه هوا ) را در نوبت مجوز برای چاپ دارد. نقوی همت بلند خود را برای شعر و ادبیات بویژه شناساندن بزرگان شعر هرمزگان گذاشته است تا کنون پنج یادواره و بزرگداشت برای منصفی را مدیریت کرده است

وطن چشمهای توست

یادم می آید در سالهای نه چندان دوری دوست شاعری ، موضع یکی از ناشاعران در مورد شعر هرمزگان را اینچنین بیان می کرد : سرزمینی که نه در زیر خاک نه در روی آن شاعری ندارد ...آیا امروز چنین است بی گمان قلم های ارزشمند در دست انسانهای وارسته ای مانند حسام الدین نقوی خط بطلانی بر این لقلقه کشیدند.

حسام تا کنون بیش از ۱۶ مجموعه شعر از شاعران مختلف هرمزگان را جمع آوری و در نوبت چاپ یا به چاپ رسانده است او و گروهی از هنرمندان هرمزگانی کار گرد آوری مجموعه ارزشمند شعر نو هرمزگان را نیز به انجام رسانده اند . نقوی ، مجموعه جامع شناختنامه حسن کرمی را در نوبت مجوز برای چاپ دارد و همچنین مجموعه های ادبیات مهاجرت و ادبیات شفاهی هرمزگان و چندین مجموعه ارزشمند دیگر .

آخرین دیدارمان در شبی بود که به اتفاق دوست شاعرم سعید آرمات میهمان خانه اش بودیم و او با اشتیاق بی پایان از مجموعه های مکتوب خطی هرمزگان در خارج از کشور سخن به میان آورد مجموعه هایی که در صورت معرفی بیشتر آنها تحولی بزرگ در پیشنه ادبیات مکتوب هرمزگان به دنبال خواهد داشت


»

تاریخ : دوشنبه 22 تیر‌ماه سال 1388
2
 
 

انجمن ادبی